مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون: ۸ نکته ای که باید بدانید!

مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون

انتخاب بین ویدئو پروژکتور و تلویزیونی با صفحه نمایش بزرگ می‌تواند کمی مشکل باشد. برای بسیاری از افراد، زمانی که به تماشای فیلم های مورد علاقه یا نمایش های تلویزیونی فکر می کنند، داشتن تلویزیون یک ضرورت است. در حالی که می توان پروژکتورها را نیز به عنوان گزینه مناسبی برای پخش فیلم های سینمایی در نظر گرفت.
این طرز فکر تا حدودی تأسف آور است. چون ویدئو پروژکتور های خوب، هم قیمت مناسبی دارند و هم در دسترس اند. در حالی که با توجه به قیمتی که برای تلویزیون ها پرداخت می شود، امکانات پروژکتور ها می تواند بسیار بیشتر باشد. اما کدام یک برای اتاق پذیرایی (سینمای خانگی یا اتاق رسانه) شما مناسب تر است؟ اجازه بدهید مشخصات هر کدام را بررسی کرده و با هم مقایسه کنیم تا بهترین تکنولوژی را برای سرگرمی خود انتخاب کنید.

مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون

  •  قیمت

حداقل اگر سایز صفحه نمایش را نسبت به قیمت آن ها تخمین بزنید، متوجه خواهید شد که پروژکتور های تلویزیونی مقرون به صرفه تر هستند. به عنوان مثال شما می توانید یک دیتا پروژکتور با صفحه‌نمایش ۱۰۰ اینچی را زیر ۱۰۰۰ دلار خریداری کنید، در حالیکه تلویزیون ۸۰ اینچی، هزینه‌ای بالغ بر ۱۵۰۰ دلار دارد. (اگر بیشتر نباشد.) با وجود این که سایز صفحه نمایش مهمترین نکته‌ای است که خریداران برای شروع خرید خود در نظر می گیرند اما خصوصیات دیگری نیز وجود دارد که در افزایش قیمت ویدئو پروزکتور و تلویزیون موثر است. به عنوان مثال تکنولوژی OLED در تلویزیون‌ها و لیزر در پروژکتور HD یکی از این خصوصیات است.

  • حفظ و نگهداری

تلویزیون های مدرن تقریباً نیازی به حفظ و نگهداری ندارند. LED هایی که تلویزیون ها را روشن نگه می دارند، طول عمر بسیار بالایی دارند، به طوری که بدون اینکه خراب شوند خریدار به علت پیشرفت تکنولوژی بدون اینکه نگران از دست رفتن روشنایی آن باشد،  اقدام به تعویض تلویزیون می کند.

از طرف دیگر، ویدئو پروژکتور ها نیاز به استفاده از لامپ دارند که به صورت دوره ای امکان سوختن آن وجود دارد. نکته دیگر این است که برای نگهداری از پروژکتور باید مراقب ورود گرد و خاک داخل آن باشید. برای خیلی از افراد رعایت نکاتی برای حفظ و نگهداری وسایل به خودی خود مشکل بزرگی است و از خرید ویدئو پروژکتور به همین علت پشیمان می شوند. اگر قصد دارید از پروژکتور در محیط کاری استفاده کنید بهتر است چند لامپ تهیه کنید تا در صورت نیاز لامپ ویدئو پروژکتور را تعویض نمایید. البته تعویض لامپ ویدئو پروژکتور کار چندان سختی نیست. هزاران فروشگاه وجود دارد که لامپ دیتا پروژکتور را به فروش می رسانند.

  • رزولوشن

رزولوشن ۴k این روزها همراه با تلویزیون های با صفحه نمایش بسیار بزرگ و پروژکتور هایی که بتوانند چنین کیفیتی را نمایش دهند متداول شده است. تکنولوژی که پشت رزولوشن هر دستگاه وجود دارد بسیار فراتر از یک عدد یا حرفی است که با آن مشخص می شود. در رزولوشن ۴K تشخیص پیکسل های متمایز حتی در نمایشگرهای بسیار بزرگ نیز مشکل است. گنجاندن این تعداد پیکسل در تلویزیون هایی با اندازه متداول در سایز متوسط یا کوچک تمایز آن ها را از یکدیگر واقعاً مشکل می‌کند.

اینجاست که ویدئو پروژکتور های HD خودنمایی می‌کنند. چون صفحه نمایش آن ها به اندازه کافی بزرگ است و می تواند جزئیاتی را که در رزولوشن ۴K ارائه می شود به خوبی نشان دهند. تلویزیون ها، هر سال بزرگ و بزرگتر می شوند بنابراین، این اختلاف بین پخش تصاویر ویدئو پروژکتور و تلویزیون تقریبا از بین رفته است. با این وجود نمایش تصاویر در نمایشگر های بسیار بزرگ با یک پروژکتور، خالی از لطف نیست پس اگر یک محتوای ۴K را تماشا می کنید، می توانید از تماشای تصاویر در پروژکتور هایی که رزولوشن ۴K را پیشنهاد می دهند لذت ببرید.

 

ویدئو پروژکتور

 

  • اندازه صفحه نمایش

مزیت ویدئو پروژکتور ها نسبت به تلویزیون در اندازه صفحه نمایش است. البته همانطور که پیش از این اشاره کردیم  این اختلاف در حال از بین رفتن است. تلویزیون های مدرن با سایز صفحه نمایش بیش از ۸۰ اینچ تولید شده‌اند و حتی از ۱۰۰ اینچ نیز فراتر رفته اند و تقریباً به پای پروژکتورها رسیده‌اند. ما حتی انتظار داریم که اندازه صفحه نمایش تلویزیون ها باز هم بزرگتر شود. البته در عمل معلوم نیست که صفحه نمایش تلویزیون ها تا چه حد می تواند بزرگ شود چون به هرحال شخصی باید بتواند آن ها را وارد خانه کرده و نصب کند. به علاوه تلویزیون هایی با صفحه نمایش عظیم، قیمت بسیار بالایی دارند که با استفاده از تجهیزات سینمای خانگی چندین برابر افزایش خواهد یافت.

  • شفافیت

شفافیت اهمیت بسیار زیادی دارد چون صفحه نمایش خوب حتی زمانی که اتاق تاریک نباشد باید بتواند به وضوح تصاویر را نمایش دهد. اکثر پروژکتور ها برای اینکه بتوانند تصویر واضحی را ارائه دهند باید در محیط تاریک قرار بگیرند. بنابراین برای نصب ویدئو پروژکتور ها باید به فکر یک اتاق رسانه و سینمای خانگی باشید. چون پروژکتورها نمی‌توانند نور کافی برای مقابله کردن با نور خورشید در اتاق پذیرایی که پنجره های زیادی دارد؛ بتابانند. حداقل، پروژکتور هایی که قیمت مناسبی دارند این خصوصیات را نخواهند داشت.

درعوض تلویزیون ها به راحتی روشنایی بسیار زیادی را منتشر می کنند. بخصوص تلویزیون های مدرن LED، توانایی بیشتری در افزایش شفافیت دارند. شفافیت بیشتر همیشه نشان‌دهنده بهتر بودن نیست. اگر در یک اتاق تاریک بخواهید فیلمی تماشا کنید همانند یک محیط سینمایی و تئاتری، ساطع شدن نور توسط پروژکتورها کمتر چشم را اذیت می کند و مشاهده تصاویر برای چشم با آن ها راحت تر است. اما در استفاده های معمول راحتی و چند کاربردی بودن تلویزیون ارجحیت دارد.

  • کنتراست

ویدئو پروژکتور ها می‌توانند نسبت کنتراست بسیار بالایی داشته باشند. به عنوان مثال ویدئو پروژکتور  Maxell مدل MP-WX5603 دارای نسبت کنتراست   ۱٫۵۰۰٫۰۰۰:۱می باشد. این موضوع که شفافیت روی کنتراست تاثیر می‌گذارد را نیز باید مورد توجه قرار داد. همانطور که پیش از این اشاره کردیم پروژکتورها اگر در اتاق تاریک قرار نداشته باشند کنتراست خوبی نیز نخواهند داشت.

تلویزیون ها به اندازه کافی روشن هستند تا با روشنایی محیط اطراف مقابله کنند. پس اگر در مدل OLED مشغول تماشای تصاویر هستید نسبت کنتراست قابل قبولی با توجه به اینکه تکنولوژی صفحه نمایش چگونه کار می کند، خواهید داشت. اگر کنتراست برای شما بسیار مهم است یا اگر می خواهید هر جایی به جز اتاق تاریک تصاویر را تماشا کنید،  تلویزیون برای شما بهتر از ویدئو پروژکتور است.

  • فضا

خود ویدیو پروژکتورها فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. در حالی که صفحه نمایش ها ممکن است بسیار جاگیر باشند. آنچه که موجب جاگیر بودن پروژکتورها می‌شود حفظ فاصله کافی بین صفحه نمایش و دستگاه پروژکتور برای مشاهده راحت تصاویر است. اگر قصد دارید یک صفحه‌نمایش بسیار بزرگ را در یک اتاق کوچک جا بدهید باید بسیار نزدیک صفحه نمایش بنشینید که در نتیجه مشاهده جزئیات تصاویر را برای شما مشکل می کند. البته چون هدف اصلی ویدئو پروژکتور، نمایش تصاویر روی صفحه نمایش های بسیار بزرگ است، انتخاب تلویزیون برای اتاق های کوچک، هوشمندانه تر به نظر می رسد.

  • کیفیت صدا

تقریباً تمام تلویزیون ها، دارای اسپیکرهای داخلی هستند. بسیاری از پروژکتور ها نیز این ویژگی را دارند. اما کیفیت آن ها چندان جالب نیست. اگر می خواهید تجربه یک سینمای خانگی فوق‌العاده را داشته باشید باید برای خرید تجهیزات سیستم اسپیکر نیز هزینه کنید. می‌توان گفت که پروژکتورهای باکیفیت به اسپیکرهایی که داخل شان تعبیه شده باشد مجهز نیستند و حتی اگر به اسپیکر مجهز باشند کیفیت آن نسبت تلویزیون ها پایین تر است.

پس کدام را باید انتخاب کنید: تلویزیون یا ویدئو پروژکتور؟

مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون

 با وجود این که به نظر می رسد در موارد مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون مزایای بیشتری برای تلویزیون وجود دارد (پنج در مقابل سه)، اما این رقابت بسیار نزدیک است و در نهایت به نظر می رسد انتخاب بین تلویزیون و ویدئو پروژکتور بستگی به شرایط و ارجحیت های هر فرد و برنامه او برای استفاده از آن داشته باشد.

برای خواندن مقاله اصلی مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون به زبان انگلیسی اینجا کلیک کنید.

منبع: وبسایت شرکت مهندسی نوآوران تحقیق