مشکلات متداول در خصوص تعمیر دیتا پروژکتور

تعمیر دیتا پروژکتور

دیتا پروژکتور ها تجهیزاتی هستند که کاربردهای بسیاری در مکان های مختلف از جمله سالن های کنفرانس، کلاس های آموزشی و غیره دارند. این تجهیزات نیز مانند تمام وسایل صوتی و تصویری دیگر دچار مشکلاتی می شوند که نیاز به تعمیرات دارند. البته رعایت برخی نکات درنگهداری این وسایل عمر آنها را طولانی تر می کند که باید دقت لازم را در این خصوص داشته باشید.
اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که تا ویدئو پروژکتور تان درست کار نمی کند جمله معروف “باید لامپ پروژکتور را عوض کنم.” به ذهنتان می آید؛ خواندن ادامه طلب را به شما توصیه می کنم. اولین نکته ای که باید به آن دقت کنید همین است که تمام مشکلات ویدئو پروژکتور ناشی از لامپ آن نیست بلکه می تواند ناشی از خرابی دیگر اجزاء آن مثل گرفتگی کانال خنک کننده، سوختن صفحات پلارایزینگ، شکستن فن ها و گرم شدن بیش از حد اجزاء در دستگاه شما باشد. پس لطفا بجای تعویض خودسرانه لامپ، به علائم مشکل توجه کنید تا بتوانید مشکل را درست تشخیص دهید.

مشکلات معمول درخصوص تعمیر دیتا پروژکتور
بی رنگ شدن یا تغییر رنگ تصویر

تغییر رنگ تصویر پروژکتور که معمولا به صورت نمایش سایه ای از رنگ زرد، قرمز، بنفش یا آبی روی بخشی از تصویر مشاهده می شود به این معنی است که مشکلی در صفحات پلارایزینگ ویدیو پروژکتور بوجود آمده است. تعمیر این صفحات نیز به سادگی با تمیزکردن و کالیبراسیون مجدد مدول رنگ انجام می گیرد. البته اگر تعمیر ویدئو پروژکتور آن را مدت زیادی به تعویق بیندازید احتمالا مجبور می شوید این صفحات را تعویض کنید که البته بسیار گران است.

دیدن گرد و غبار یا نقاط تاریک روی تصویر

پروژکتور ها نیاز به تمیز کردن و نگهداری مداوم دارند. اگر گرد و غبار بخش های مربوط به پخش تصویر آنها را هر از چندگاهی تمیز نکنید نقاط تاریک روی تصاویر دیده می شوند. اگر نقاط مثل رنگ پاشیده شده دیده می شود به این معنی است که گرد و غبار روی مدول رنگ نشسته است و صفحات پلارایزینگ را باید تمیز کرد.

ویدئو پروژکتور روشن نمی شود

اگر پروژکتور شما به طور ناگهانی خاموش شده و یا دیگر روشن نمی شود، احتمالا در منبع تغذیه، بالاست، نرم افزار یا سیستم خنک کننده آن مشکلی به وجود آمده است. گاهی اوقات نیز ممکن است بورد مدار داخلی آسیب دیده باشد. در این شرایط  تعمیر دیتا پروژکتور و دست کاری آن توسط خودتان آسیب بیشتری به آن می رساند؛ بنابراین بهتر است یک متخصص برای تعمیر آن خبر کنید.

تعمیر دیتا پروژکتور

پروژکتور نور چشمک زن دارد

وجود یک نور چشمک زن سبز یا قرمز یکی از علامت هایی است که مفهوم آن بسته به نوع مدل ویدیو پروژکتور متفاوت است. در برخی از پروژکتورها این نور به معنای فرارسیدن زمان تعویض لامپ و در برخی دیگر نشانه گرم شدن بیش از حد یا نیاز به تمیز شدن است. اگر این حالت از نور همراه با مشکل روشن شدن دستگاه باشد؛ می تواند علت مهم تری مانند خراب شدن بورد اصلی، خراب شدن بالاست یا نیاز به تعویض فن ها داشته باشد که این به معنای تعمیر دیتا پروژکتور است.

تصویر تاریک یا کمرنگ است

اصلی ترین دلیل تاریک یا کمرنگ نشان دادن تصویر، حباب لامپ ویدئو پروژکتور است نه خود لامپ. باید بدانید که لامپ جزو آخرین اجزائی است که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. اما ما پیشنهاد می دهیم که بعد از هر ۳۰۰۰ ساعت استفاده از پروژکتور، حباب آن را تعویض کنید.

پروژکتور هیچکدام از ورودی ها را نمی شناسد

این مشکل می تواند سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. سعی کنید ورودی های مختلف مانند اتصال لپ تاپ به پورت VGA یا HDMI را که تا بحال از آن ها استفاده نکرده اید امتحان کنید. مطمئن شوید که پروژکتور شما روی حالت نمایش صحیح قرار داد. گاهی اوقات ریموت های شکسته یا دکمه های خراب روی ویدئو پروژکتور موجب می شود نتوانید ورودی صحیح را انتخاب کنید. اما اگر تمام این موارد به درستی کار می کرد؛ احتمال دارد که بورد تماسی شما نیاز به تعویض داشته باشد.

اسمبلی لنز یا هوزینگ پروژکتور ترک برداشته است

جابه جایی نادرست دیتا ویدئو پروژکتور یا افتادن آن موجب می شود برخی از اجزاء آن از لحاظ فیزیکی دچار مشکل شوند. ازجمله این اجزاء براکت های دهانه لنز یا خود لنزها هستند. لنزها قابل تعمیر نیستند و درصورتیکه دچار مشکل شوند باید آنها را تعویض کنید.

منبع: وبسایت شرکت مهندسی نوآوران تحقیق